Haber

Fransa, Afrika’daki askeri varlığını azaltıyor

makro, 1-5 Mart tarihlerinde 4 Afrika ülkesine yapacağı resmi ziyaret öncesi Elysee Sarayı.İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında ülkesinin yeni Afrika stratejisini açıkladı.

“F Fransa’nın Afrika’daki askeri üstlerini dönüştüreceğini ve kıta başta olmak üzere işgücünü azaltacağını kaydeden Macron, bu dönüşümün ülkesinin Afrika’daki çehresini değiştireceğini ve muhaliflerin “geçmişin mirasından uzaklaşacağını” söyledi. Fransa bahane olarak kullanıyor.Onlar için ne istediğini dile getirdi.

Emmanuel Macron da Afrika kültür varlıklarının kıtaya iadesine ilişkin çerçeve yasanın önümüzdeki haftalarda Kültür Bakanı tarafından meclise sunulacağını belirterek, bunun daha geniş çevrelerce benimsenen bir yaklaşım olmasını umduklarını söyledi. Avrupa.

Fransa, Ağustos 2014’ten bu yana Mali’de konuşlu olan Fransız Barkhane Harekatı’nı, Bamako yönetiminin Paris’le gergin ilişkilerinin ardından Haziran 2022’de sonlandırmak zorunda kaldı ve tüm askerlerini bu ülkeden geri çekti.

Burkina Faso’daki askeri hükümetin 23 Ocak’ta Fransa ile askeri işbirliğini sonlandırdığını açıklamasının ardından Paris, 19 Şubat’ta Sabre Harekatı kapsamında 2009’dan beri bu ülkede konuşlu tüm askerlerini geri çekmek zorunda kaldı.

haber-akpinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu